Pierwsza winylowa zastawka małej retencji zainstalowana poza granicami Polski

Pierwsza winylowa zastawka małej retencji zainstalowana poza granicami Polski

Imponujących rozmiarów, dwuprzelotową winylową zastawkę małej retencji, wykonaną i dostarczoną przez Grupę Pietrucha zainstalowano właśnie w południowej Szwecji, jako część systemu regulacji poziomu wód dużego jeziora i zabezpieczenie jego ekosystemu przed suszą.


Winylowe zastawki małej retencji, czyli swego rodzaju składane z komponentów tamy umożliwiające regulację poziomu wód gruntowych różnych, są autorskim, chronionym patentem, rozwiązaniem opracowanym przez inżynierów Grupy Pietrucha w 2017 roku.


System zastawki retencyjnej składa się ze szczelnych profili komorowych Dhex, o kształcie przypominającym plaster miodu. Poziome, szandory wykonane z PVC, napełniają się wodą w miarę podnoszenia się jej poziomu. Ciężar wody w komorach powoduje dodatkowe uszczelnianie się zamków pomiędzy szandorami. System został opracowany w wyniku analizy sposobu działania mobilnych zapór przeciwpowodziowych.


Pierwsza polska zastawka zainstalowana poza granicami kraju
Zastawki winylowe stanowią nowoczesną, trwałą i łatwą w obsłudze alternatywę dla tradycyjnie stosowanych drewnianych rozwiązań. To również ekologiczne rozwiązanie dzięki zastosowaniu komponentów z recyclingu konstrukcyjnego PVC, z możliwością ponownego przetwarzania.
Jedna z takich zastawek, zaprojektowana, wyprodukowana i dostarczona przez Grupę Pietrucha została właśnie zainstalowana w południowej Szwecji, jako część regulacji poziomu wód dużego jeziora. To pierwsza winylowa zastawka zamontowana poza granicami Polski.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów polimerowych, odpornych na działanie warunków atmosferycznych, zastawka nie wymaga konserwacji, nie ma również konieczności impregnowania jej elementów.


Zastawka do zadań specjalnych
Zainstalowana w południowej Szwecji zastawka będzie stanowić część systemu regulacji poziomu wód dużego jeziora i ochronę jego ekosystemu przed suszami. Jej zadaniem będzie spiętrzenie wód w marcu i utrzymanie ich na podwyższonym poziomie do końca lipca.

Imponujące rozmiary, konstrukcja indywidualnie dostosowana do wymogów projektu
Zastawka zainstalowana w Szwecji ma imponujące rozmiary, niemal dwukrotnie przewyższające wymiary zastawek dotychczas montowanych. Długość górnego oczepu zastawki to niemal 10 metrów.
Zastawka jest również wyjątkowa ze względu na swoją konstrukcję, dostosowaną do wymogów hydro- i geotechnicznych projektu w Szwecji. Aby jak najlepiej sprostać wymogom retencyjnym, zastawka została specjalnie zaprojektowana i posiada dwa okna przelotowe, łącznie o szerokości 1,5 metra, co zagwarantuje dużą odporność na napór wód jeziora.


Jakość poparta 25-letnim doświadczeniem, najwyższa staranność i uporządkowane procesy produkcyjne
Zastawki małej retencji są wykonywane są z twardego polichlorku winylu (PVC). Produkcja profili PVC to proces wymagający najwyższej staranności. Zastosowanie systemu zarządzania jakością ISO 9001:2015 pozwala nam zapewnić i utrzymać produkcję najwyższej jakości wyrobów.

Grupa Pietrucha
Globalny lider w produkcji i dystrybucji nowoczesnych rozwiązań geotechnicznych o szerokim zastosowaniu w sektorze inżynierii lądowej oraz projektach infrastrukturalnych z zakresu hydrotechniki. Rozwiązania oferowane przez Grupę są przyjazną dla środowiska, lekką, nowoczesną i konkurencyjną cenowo alternatywą dla tradycyjnych materiałów, takich jak stal, drewno czy beton. Sektor budowlany wykorzystuje je coraz częściej z uwagi na trwałość, walory użytkowe oraz możliwość obniżenia kosztów inwestycji. Grupa Pietrucha oferuje najszerszą w Europie gamę grodzic winylowych i hybrydowych oraz rozwiązania przeciwpowodziowe oparte na tych profilach: wodospusty i zastawki małej retencji. Ofertę uzupełniają georuszty o sztywnych węzłach oraz mobilne systemy przeciwpowodziowe.
W skład Grupy wchodzą trzy zakłady produkcyjne w Polsce i na Filipinach, spółki handlowe i dystrybucyjne. Produkty z logo Pietrucha znajdują szerokie zastosowanie w 34 krajach na 5 kontynentach, szczególnie w regionach wrażliwych na wpływ globalnych zmian klimatycznych.

Wróć